Есето представлява свободен текст, по заложена тема.Всяко есе особено научното включва увод, аргументи и изводи.Често в него трябва да проличи личната оценка и аргументация на автора по зададената тема. Ние се занимаваме с писане на научни, философски и литературни есета.
За какво е твоето есе? Има три неща, които трябва да имате предвид, преди да напишете есето си: теза, вид и публика.
От тях най-важната е вашата теза или същността на това, за което е есето ви. Вашата теза, капсулирана във вашата теза, е централната точка, която се опитвате да посочите. Тезата на есето на Бъртран Ръсел „В похвала на безделието“ например е, че хората се фокусират твърде много върху работата и не ценят времето, прекарано бездейно. Винаги трябва да посочите тезата си, преди да напишете. Ако имате проблеми с това, запитайте се: „Кое е единственото нещо, което искам читателят ми да запомни, когато приключи с четенето на есето ми?“
Най-добрата практика е да включите тезата си възможно най-скоро, дори в изречението на темата, ако е подходящо. Ще искате да го повторите и в есето, особено когато завършвате всичко в заключението. Тогава останалата част от есето ви подкрепя тезата ви. Можете да включите емпирични доказателства, препоръки, логически изводи или дори убедителна реторика – каквото и да свърши работата. Въпросът е, че надграждате първоначалната си теза, а не преминавате към напълно различни теми.
Видове есета
Както всяка форма на писане, есетата се предлагат в много различни видове. Понякога заданието диктува вида, както при есетата за прием, а друг път тезата ще го определя. Независимо от това, полезно е да знаете какви са вашите възможности, така че ето някои от най-често срещаните типове есета:
Аргументативно есе
Аргументативните есета отстояват или защитават позиция.
Убедително есе
Убедителното есе е точно както звучи: есе за убеждаване или убеждаване на читателя в определена точка. Това е подобно на аргументативно есе – и двете силно подкрепят определена гледна точка, но разликата е крайната цел: Аргументативните есета просто трябва да представят своя случай, докато убедителните есета трябва да представят своя случай и да спечелят читателя.
Лично есе
Личните есета често са анекдотични или реални истории на авторите, като произведенията на Дейвид Седарис. Тъй като те са склонни да следват наративни структури, тезата може да бъде гъвкава или интерпретативна.
Писане на есе за публика.Последното ви съображение е кой ще прочете вашето есе – учител, приемен съветник, вашите връстници, интернет като цяло и т.н. Без значение какво пишете, публиката ви трябва да влияе на езика ви. От една страна, вашите читатели определят дали есето е официално или небрежно, което оказва огромно влияние върху езика, избора на думи и стила. Вземете например емоджита: В небрежно есе те може да са добре дошли, но за официално писане те не са най-подходящият избор. Вашата публика също влияе върху тона на есето или как звучите на емоционално ниво (ентусиазиран, предпазлив, уверен и т.н.).